724

TÜRKÇE ENGLISH

Çelik Çatılar

Çelik Çatı İmalatları

As Çelik olarak, sanayi tipi geniş alanlı fabrika çatıları ile çelik veya betonarme bina üstü çatılarının yapımı başta olmak üzere,her çeşit çelik çatı sistemlerine tecrübe ve bilgi birikimiyle çözümler sunup, ayrıca yapımını üstlendiğimiz çatı sistemlerinin kaplamalarınıda yaparak tek elden müşterilerimize anahtar teslimi hizmetler vermekteyiz.

Çatı                             Çatı

Yapılacak çatıların,varsa mevcut projeleri üzerinden inceleme keşif ve teklif çalışmalarını, yoksa, coğrafi bölge ve yapının kullanım amaçları başta olmak üzere; kar,rüzgar,deprem ve çatının kaplaması,ısı izolasyonu vs.gibi etkiler de göz önüne alınarak, gerekli tasarımları, statik hesapları yapılıp ,proje ve teklif hizmetlerini de vermekteyiz.

Endüstriyel Sanayi tipi yapı çatıları:

Çatı

Genel olarak sanayi ve zirai yapılar ile çelik depo,çelik hangar ve çelik sundurma çatıları; kullanım amaçlarına ve kolon açıklıklarına göre,ya çelik makas olarak veya dolu gövdeli ve kastel tipi kirişlerden oluşan taşıyıcı sistemlerle tasaranıp yapılırlar.

Fabrika ve sanayi amaçlı,endüstriyel yapı çatılarının çelik konstrüksiyon olarak tasarlanıp uygulanmasının birçok nedeni vardır.

Çatı                                                 Çatı

Çelik çatı ve çelik yapılar,diğer betonarme yapı sistemlerine göre çok daha hafif olduğundan,yapı temellerine gelen yüklerde daha az olacaktır.Bu nedenle,deprem riskinin çok olduğu ülkelerde ve zayıf zeminlerde çelik çatı ve çelik konstrüksiyon sistemlerin tercih edilmesi nedenlerden biridir.

Bina üstü çatılar:

Çatı

Gerek betonarme,gerek diğer çelik yapıların üzerine yapılacak çatı sistemlerinin; çelik konstrüksiyon olarak tasarlanması ve yapılmasının birçok avantajları vardır.

Betonarmeye kıyasla çok çok daha hafif olan çelik ile geniş açıklıkları kolonsuz olarak geçmek mümkün olduğundan,daha kullanılabilir mekanlar oluşturmak ve bina üzerini daha hafif bir yükle

Çatı                                       Çatı

kapatmak açısından,çelik çatıların tercih edilmesi,önem arzeder.Dolayısıyle,Fazla dikme (kolon) a gerek kalmadan yapılan çelik çatlar,çatı altlarının amaca uygun kullanılabilirliğini artırır. Örneğin,çoğu zaman yapı sahibi, yapılacak çatının altınıda kullanmak ister.Özellikle iş hanları ve betonarme bina teraslarında düşünülen; yemekhane,sosyal bölümler,ofis ve toplatı salonları vs.yapımında, çelik çatıların tercih edilmesi, mimari tasarım ve uygulamalarda daha kolaylıklar sağlar.

Çatı                                        Çatı